Tuchowska młodzież zapaliła znicze w hołdzie bohaterom powstania styczniowego w 150. rocznicę wielkiego zrywu.
W dniu 22 stycznia 2013 roku, z inicjatywy Przewodniczącego Zarządu Towarzystwa Miłośników Tuchowa, odbyła się akcja zapalenia zniczy na grobach powstańców na starym cmentarzu w Tuchowie. Dokładnie w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego – kilkuosobowa delegacja Młodzieżowego Klubu TMT z nowo wybranym przewodniczącym na czele – Jakubem Rogozińskim, podjęła się tego zadania i przy udziale prezesa TMT, zapaliła znicze na grobach: Franciszka Marnika – powstańca z 1863 roku i Adama de Rostwo Suskiego – powstańca z 1830 roku. Jeszcze jeden symboliczny znicz zapłonął dla tuchowianina Jakuba Rachlewicza, bohatera dwóch powstań z 1846 i 1863 roku, który jak wynika z ksiąg metrykalnych, także spoczywa na naszym starym cmentarzu, chociaż jego grobu nie udało się dotąd zlokalizować.

Młodzież biorąca udział w tej rocznicowej akcji z dużym zainteresowaniem wysłuchała krótkich życiorysów naszych powstańców i kilku wiadomości o historii starego cmentarza. W ten sposób również w naszym mieście oddano hołd bohaterom tego wielkiego zrywu sprzed 150 lat.

W miesiącu styczniu br. została wyemitowana w Radiu Kraków, kolejna audycja z cyklu Pejzaże regionalne, w której Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Tuchowa, opowiadał o historii starego cmentarza i biografiach osób tu pochowanych, w tym również o powstańcach, którzy tutaj spoczywają. Audycję można odsłuchać na stronie internetowej: www.radiokrakow.pl

Przewodniczący Zarządu TMT
Tomasz Wantuch