W dniach od 9 do 11 października odbyło się w Tuchowie uroczyste spotkanie oraz prezentacja nagrodzonych utworów VI Konkursu Literackiego „Liberum Arbitrium”. Od samego początku, twórcami tego konkursu byli Panowie Andrzej Szczepański i nieżyjący już Kazimierz Karwat.

Tematem VI konkursu „O STATUETKĘ SOWY TUCHÓWKI 2015” była bajka dla dzieci. W konkursie były dwie kategorie: ogólna oraz miejscem i akcją związana z Tuchowem. Na konkurs wpłynęło 238 prac 223 autorów. W dniu 8 kwietnia br. ogłoszono werdykt, a Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące prace:

Kategoria ogólna:
I miejsce: Sowa szara – BAJKA O CZERWONYCH KORALACH – Kamila Tudek, Warszawa;
II miejsce: Biały Kruk – SZTUKA LATANIA – Monika Doniec, Gołcza;
III miejsce: ex aequo
Amazonka – BAJKA O WIEWÓRECZCE RÓZI – Elżbieta Janikowska, Sochonie; oraz
Sierpień – KALOSZE – Ewa Ida Bardon-Lewandowska, Niemodlin.

Kategoria bajki związane z Tuchowem:
I miejsce: Alice — BRACIA ZE SŁONEJ GÓRY – Izabela Szymczak, Nowa Iwiczna;
II miejsce: Mieszko – BAJKA O TYM JAK MIESZKO KOSZYKI WYPLATAŁ – Sebastian Madejczyk, Tuchów;
III miejsce: NIE PRZYZNANO

Wyróżnienia specjalne – nagrody Towarzystwa Miłośników Tuchowa:
Skierka — ISKIERKA I RZEŹBIARZ MARZEŃ – Elżbieta Kościucha-Wieczorek, Stary Kisielin;
Ta katarynka – DUCH MIEJSCA – Katarzyna Barbara Gucałło, Gorzów Wielkopolski.

Wyróżnienie specjalne – nagroda Domu Kultury w Tuchowie:
Qwert12345 — TUSIA I KRÓLEWNA MELANGELLA – Joanna Bzdyl, Kraków.

Organizatorzy zaprosili LAUREATÓW konkursu (miejsca I – III oraz wyróżnienia specjalne) na uroczyste spotkanie, prezentację nagrodzonych utworów oraz dwóch pokonkursowych antologii: pt. „Czerwone korale” oraz „Bajki o Tuchowie” i wręczenie nagród w Domu Kultury. Organizatorzy zapewnili także noclegi i wyżywienie dla autorów (z jedną osobą towarzyszącą).
Do autorów RÓWNORZĘDNIE WYRÓŻNIONYCH bajek zostaną rozesłane w październiku antologie (po 3 egzemplarze antologii pokonkursowej). Będzie możliwość dokupienia dodatkowych egzemplarzy w przystępnej cenie zawierającej jedynie koszty druku (ok. 10 zł).
Po przedwczesnej śmierci współorganizatora konkursu – Kazimierza Karwata, jego tegoroczna VI edycja jest tym samym kończącą wieloletnią działalność Stowarzyszenia Promocji Kultury „Liberum Arbitrium”. Głównym organizatorom – Panu Andrzejowi Szczepańskiemu oraz Pani Elżbiecie Moździerz, wiceprzewodniczącej Towarzystwa Miłośników Tuchowa, które było jednym ze współorganizatorów VI edycji konkursu, należą się serdeczne podziękowania za tak wielki trud i włożony w tą imprezę ogrom pracy społecznej oraz poświęcenia swego prywatnego czasu. Dodatkową atrakcją pokonkursowej gali była premiera inscenizacji pt. „Bajka o wiewióreczce Rózi” w wykonaniu licznej grupy dzieci z Przedszkola Publicznego w Tuchowie, które również było jednym ze współorganizatorów tegorocznego konkursu.
Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Miłośników Tuchowa
Tomasz Wantuch